Předvánoční víkendovka- Praha | 15. - 17. 12. 2017

15.12.2017 00:00

Účasntíci: Dodýš, Jety, Pawlee, Albert, Vozi, Ať, Hombré, Rychlonožka, Doby, Tom, Žvejka, Myšpulín, Hasky, Kari, Dingo

 

Autobus do Prahy vyšel o dost levněji než vlak, tak jsme zvolili tento pro nás netradiční způsob cestování. V Praze jsme měli domluvené ubytování v klubovně legendárních Hochů od Bobří řeky neboli pražské Dvojky. Klubovna se nachází blízko centra nedaleko stanice I. P. Pavlova.

 

V pátek jsme hráli hru Vánoční kvíz a Pája nám četla ze Starých pověstí českých. Jiráskův starobylý jazyk byl pro některé občas těžko srozumitelný, ale dozvěděli jsme se vše důležité o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Bivojovi a Horymírovi. Zítra totiž vyrazíme po jejich stopách na bájný Vyšehrad. Před spaním jsme si promítli film Kozí příběh – pověsti staré Prahy.

 

V sobotu jsme místo rozcvičky sbírali lístečky a pak spojovali pohádkové dvojice. Promítli jsme si několik krátkých dílů Obrázků z historie, abychom si osvěžili naše znalosti ze starých pověstí. Došlo i na stezky a pak už jsme vyrazili objevovat Prahu. Překonali jsme Nuselský most a za chvíli jsme byli na Vyšehradě. Prošli jsme si celý areál, navštívili hřiště s postavami ze starých pověstí a nakonec jsme se zastavili na Slavíně, kde jsou pohřbeni různí čeští velikáni. Když se Dodýš u hrobu K. H. Máchy zeptal, jakou že to napsal slavnou báseň, přihlásil se jen Ať s tím, že to bylo něco jako První máj. No, byl docela blízko, až na ten „první“. Objevili jsme hrob zakladatelky dívčího skautingu Vlasty Koseové a nakonec i hrob samotného A. B. Svojsíka, na němž jsme každý zapálili svíčku.

 

Metrem jsme se přesunuli do Holešovic a dále na výstaviště, kde jsme navštívili planetárium. Mohli jsme si zde vyzkoušet různé exponáty, z nichž nejlepší byl simulátor lunárního vozidla. Společně jsme pak šli na ¾ hodinový program o hvězdách a planetách, u kterého někdo usnul, ale kdo to vydržel, dozvěděl se spoustu zajímavostí o vesmíru.

 

Večer jsme si vyzkoušeli výrobu svíček z různobarevného vosku. Bylo to dost zdlouhavé, vosk špatně tuhnul a Pája se s námi docela navztekala. Ale některým trpělivým jedincům se povedly velice pěkné a funkční svíčky.

 

S obyčejnými koupenými svíčkami jsme si pak večer venku zahráli různé hry, jako sfoukávanou nebo závody. A před spaním tu byl opět Kozí příběh, tentokrát dvojka.

 

Nedělní výlet nás zavedl na Václavské náměstí, k orloji, na Karlův most a přes Kampu zpět k Národnímu divadlu. Ušetřili jsme za dopravu a celý okruh ušli pěšky. Po návratu už jsme stihli jen oběd, úklid a rychle na metro a autobusem domů. Pro některé to byla první pořádná návštěva Prahy a všichni jsme si to užili.

 

Zapsal: Dodýš

—————

Zpět